Uploaded by beibaris.97

12.10.2022

advertisement
Бекітілді: _____________ Кобланова С.Т.
Сабақ №18
Мектеп: И.Тайманов атындағы №27 мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:
Пән/Сынып:
Күні:
Тарау немесе бөлім атауы:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу мақсаты:
Есмагамбетова М.Н.
11 А сынып
12.10.2022 ж
Бағалау критериі:
Бас жиынтық және таңдама
11.3.2.2 – математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу
және түсіну;
– математикалық статистиканың негізгі терминдерін біледі және
түсінеді;
Саралап оқыту тапсырмалары
Ұжымдық жұмыс
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)
Жеке жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну
Тапсырманы ұсыну,
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін
арқылы үйрету
оқушылар өз бетімен
таныстыру;
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
орындауы
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
тапсырмаларын орындату
Кезең
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс
дері
тар
Оқушылардың
Үлестірм
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып
Топтық жұмыс: Жаңа тақырыпты
сабаққа қатысу е қағаз;
бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың топтық жұмыс арқылы талдап,
белсенділігіне
Слайд 1Сабақтың
сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын
түсінеді.
қарай
4
басы
сабаққа аудару.
«Джигсо» әдісі қолданылады, яғни 4
«Мадақтау
сөздері» әдісі
Оқушылар жұптасып жұмыс жасау арқылы
топқа 4 түрлі мәтін беріледі.
анықтамалар мен статистикалық
1. Берілген мәтінді әркім жеке оқып, өз арқылы бірінбірі бағалайды.
мәліметтерді сәйкестендіреді
топтарында талдайды.
Жарайсың!,
2. Әр топ 1-2-3-4 деп санап қайтадан
Бас жиынтық бас жиынтықтың
Керемет!,
Жақсы!,
жаңа 4 топ құрады. «1» -лер бір топта,
кездейсоқ таңдалған
Талпын!,.
«2»-лер
тағы
бір
топта,
т.с.с.
Жаңа
бөлігі
құрылған топта әр оқушының өз мәтіні
Кездейсоқ
статистикалық
бар. Жаңа топта әр оқушы өз
таңдалым
мәліметтер алу үшін
тақырыбын топтағы басқа оқушыларға
қарастырылған барлық
түсіндіреді.
элементтердің
жиынтығы
Топтық жұмыстан соң, оқушылардың
Жиынтық
деп тең шамалы, біртақырыпты қалай түсінгендерін
көлемі
бірінен тәуелсіз,
сыныпқа келесі сұрақтарды қою
кездейсоқ шамаларды
арқылы білуге болады.
кему ретімен
орналастырудан алынған
қатарды айтамыз
Нұсқалық
сан қатарының
мүшелерінің саны
Вариациялық
бұл жиынтық тобының
қатар
немесе жеке бірліктің
арнайы мәні
Оқушылар жұмысты аяқтағаннан кейін мұғалім
дұрыс жауаптарды көрсетеді
Миға шабуыл
1. Статистика саласы нені оқып үйретеді?
2. Статистика термині қандай мағына
береді?
3. Бас жиынтық деп не түсіндіресің ?
4. Кездейсоқ таңдама дегеніміз ? оның
көлемі деп нені айтады ?
5. Таңдаманың арифметикалық ортасы
мәні, медианасы,модасы дегеніміз?
Сонымен қоса, АКТ қолдану арқылы слайд
көмегімен қайталап шығамыз
Оқушылардың
Сабақтың Жеке жұмыс:
3.Қала әкімі адамдардың оның
ортасы
№1таралым кестесі бойынша мода, медиана,
жұмысы жайлы не ойлайтынын білгісі сабаққа қатысу
белсенділігіне
арифм.ортаны табыңыз
келді. Келесі нұсқалардың қайсысы
қарай
басты жиынтықтың мысалы болып
«Мадақтау
Х
4
7
8
n
5
2
3
Оқушылар жұппен дәптерлерін ауыстырып,
слайдтағы жауаптар бойынша бірін-бірі
бағалайды.
Бағалау критерийі: берілген қатардың модасын ,
медианасын, арифметикалық ортасын табады;
Жауабы:
M0  4
47
 5,5
2
45  7 2  83
x
 5,8
10
Me 
Оқушыларды матемтикалық статистиканың
тарихымен таныстырып, ары қарай анықтамасын,
математикалық статистиканың міндеттері,
классификациясын, жаңа сабаққа қажетті бас
жиын және таңдама анықтамасын береді.
Таңдаманың классификацисын талдайды.
Мысалдарды талдау арқылы практикалық түрде
түсіндіріңіз.
Сонымен қатар, Ақпараттарды өңдеудің
статистикалық әдісімен және Статистикалық
ақпараттың
көрнекті қарастырылуына тоқталып өтіңіз.
Түсінікті және бір-бірінен ажырата білу үшін
мысалдар келтіріп, оқушылармен талдаңыз.
Пиза тапсырмалары
1-тапсырма. Тиындар
2-тапсырма. Интернетте таратылмайтын чат
сөздері» әдісі
табылады? а) 1000 жұмыссыз
арқылы бірінсайлаушылар.
бірі бағалайды.
b) әкімнің жанұясының мүшелері.
Жарайсың!,
c) Қала тұрғындары.
Керемет!,
Жақсы!,
d) 242 сайлаушылар
Талпын!,.
Алғашқы бекіту. Жұптық жұмыс
(бірін-бірі бағалау)
1-тапсырма.Дүкенде шегелерді
өлшеу арқылы сатады. Менеджер бір
килограмда неше шеге бар екенін
бағалау үшін бір шегенің салмағын
табуға шешім қабылдады. Өлшеудің
дәл мәнін алу үшін лабораториялық
таразыларда әртүрлі шегелерді
өлшеп , мына қатарды алды:4,47;
4,44; 4,64; 4,32; 4,45, 4,32; 4,54; 4,58;
Бұдан бір шегенің массасы ретінде
қандай арифметикалық орта, мода,
немесе медиананы алуға болады?
2-тапсырма. Саяси ойлаушы
сайлаушыларға дауыс беру құқығы
бар қаладағы 253000 тұрғынды
зерттеді.Берілген таңдалымның
қайсысысын репрезентативті деуге
болады
А) Болашақ сайлаушылардың
таңдалымын салуға үлкен сауда
орталығында әрбір 15-ші адамнан
сауалнама ала отырып орындауға
болады.
Б) Телефон бойынша әрбір 100
адамнан сұрай отырып таңдалымды
салуға болады
С) Бірнеше саясаткердің митингі
қатысушыларынан сұрау арқылы
таңдалымды салуға болады
Болашақ сайланушыларды
анықтаудың таңдалымын салудың өз
тәсілдеріңізді қарастырыңыздар.
Талдау жасайды
Репрезентативті таңдаманы табады
Болашақ сайланушыларды анықтаудың
таңдалымын салудың өз тәсілдерін ұсынады
Сабақтың
соңы
Үй жұмысы.
Сувенирлер сататын фирма жүмыс
өнімділігін білгілері келді. Тізімде әр
адамның белгілі бір күндерде
жасалынған сувенирлер саны
берілген:
92, 100, 89, 98, 101, 84, 113, 93, 81, 14,
113, 86, 98, 99, 105, 88, 101, 89, 93,
102, 101, 99, 87, 109, 92, 99, 111, 98,
102, 95
Таңдалымның модасын, медианасын
және арифметикалық орта мәнін
табыңыз.
Оқушылардың
сабаққа қатысу
белсенділігіне
қарай
«Мадақтау
сөздері» әдісі
арқылы бірінбірі бағалайды.
Жарайсың!,
Керемет!,
Жақсы!,
Талпын!,.
Download