Uploaded by Муродксон Салимов

Biz Navoiy avlodlarimiz

advertisement
Biz Navoiy avlodlarimiz!
Darsning maqsadlari:
Ta'limiy: o'quvchilarni Alisher Navoiyning hayoti va ijodi, u
qoldirgan meroslar bilan tanishtirish;
Tarbiyaviy: o'quvchilarda buyuk ajdodlarimizga bo'lgan ehtiromni
shakllantirish , vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o'quvchilarning nutq boyligini oshirish , firklash
doirasini kengaytirish, mustaqil izlanishga o'rgatish , she'rni ifodali
o
o'qish qobiliytini o'stirish.
Dars turi: Yangi tushuncha , bilimlarni shakllantiruvchi.
Usuli : savol-javob, suhbat, aqliy hujum , klaster, zanjir, yosh aktyor,
bilimdonlar piramidasi.
Jihozi: darslik, AKT, slayd, tarqatmalar, rasmli ko'rgazmalar.
Darsning borishi
I.
Tashkiliy qism .
(Salomlashish, navbatchi axboroti so'raladi, o'quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish)
Ma'naviyat daqiqasini o'tkazish: o'quvchilardan «Harakatlar strategiyasi» haqida so'rash. O'quvchilar
undagi 5 ta rang nimalarni anglatishi haqida gapirib berishadi
O'qituvchi: 2019 yil Yurtboshimiz tashabbusi bilan qanday nomlandi?
O'zingizning fikringizni bildiring. O'quvchilar navbat bilan javob beradilar.
II. Uyga vazifani so'rash
O'tgan darsimizda qanday mavzu bilan tanishgan edik?
(O'quvchilarning javobi tinglanadi va slayd namoyish etiladi)
Tejamkorlik : gaz va elektrni tejash bo'yicha savol javob qilinadi.
O'quvchilar bilan kasblar haqida suhbatlashiladi, ular o'zlari tanlagan kasblar to'g'risida ma'lumot
berishadi, qisiqish sabablarini tushuntirishadi.
Haydovchi
Quruvchi
Shifokor
Biz tanlagan
Uchuvchi
kasblar
Jurnalist
Harbiy
Tikuvchi
O'qituvchi
III .Yangi mavzuni tushuntirish. Biz Navoiy avlodlarimiz.
O'qituvchi Aliser Navoiy haqida slaydlar namoyish etadi va ma'lumotlar beradi.
,
,,Agar bu ulug’ zotni avliyo desak , u avliyolarning avliyosi,
mutafakkir desak,
mutafakkirlarning mutafakkiri, shoir desak , shoirlarning sultonidir’’
(I.Karimov Yuksak ma'naviyat yengilmas kuch)
1
Alisher Nabvoiy haqida ma'lumot:
4 yoshidan maktabga borgan
7 yoshidan Farriddiddin Attorning «Mantiqut tayr» asarini yodlagan
7-8 yoshdan g'azal yozgan.
18-19 yoshida Abdurahmon Jomiy bilan tanishgan.
1464 yili Samarqandga keladi.
1469- yili Xusayn Bayqaroga bag'ishlab «Hiloliya» asarini yozgan.
«Muqarrabi hazati sultoniy» unvonini olgan
O'smirlik paytida 50 000 baytni yod bilgan.
16 ta adabiy janrda ijod qilgan
Lirik merosi 50 000 misradan ortiq
O'z hisobidan 300 dan ortiq inshoat qurdirgan.
1501-yil 3-yanvarda vafot etgan
Aqlli dushman axmoq
do'stdan yaxshiroqdir
Hikmatlar
xazinasi
Muloyim so'z vaxshiylarni ulfatga
aylantiradi
iiiiiaylantiradiaylantiradi
Tili yomon kishi xalq
ko'nglini jarohatlaydi
Navoiy haqida rivoyat aytiladi. O'quvchilar tomonidan sahna ko'rinishi namoyish etiladi
IV Mustahkamlash: «Bilimdonlar piramidasi» Bunda turli fanlarga bo'g'lab savollar beriladi.
Matematikadan masalalar yeching
Tabiat
2.,,Majolisun-nafois’’ da 459 ta
shoir va adib haqida
ma’lumot bergan. A gar har
bir shoir haqida 50 tadan
ma’lumot bergan bo’lsa , jami
qancha ma’lumot bergan?
2
Ona tili
Matematika
Matematika
1,,Mezonul-avzon’’1492
yilda yozilgan . Shu yilda
Navoiy necha yoshda edi?
Ona tili: Gapni tahlil qiling
Alisher Navoiy turkiy
tilining asoschisidir.
Navoiy yoshligidan g’azal
yozgan.
Bobomizning ismi qaysi
viloyatga qo'yilgan?
Tabiat:
«Bilimdonlar piramidasi»ni boshqa fanlar bilan ham bog'lash mumkin vaqtga qarab.
Tarqatma savolliklar atrqatiladi. Krasvord ishlanadi.
Dam olish daqiqasi: Klaster usulida A.Navoiyga o'quvchilar rus tilida ta'rif yozadilar.(Ingliz tilida ham
yozish mumkin)
V.Darsga yakun yasash .O'quvchilarni baholash: O'quvchilarning kayfiyatini , bugungi darsdan ko'ngli
to'lganligini so'rab, darsda jamg'arib borgan ballariga qarab rag'batlantiriladi. «OFARIN» VA
«TASANNO» kartochkalari tarqatiladi.
VI Uyga vazifa: Alisher Navoiy bobomizning g'azal va ruboiylaridan yod olish va o'rganish.
F
3
4
Download